W Odlewni Żeliwa WULKAN stosowane są następujące technologie:
metal - proces żeliwiakowy
forma - formowanie bezskrzynkowe (wysokie naciski) z pionowym podziałem form
rdzenie - metoda "hot-box" - gorącej rdzennicy, głównie rdzenie skorupowe (metoda Croninga)
Wyposażenie
Topialnia
Wyposażona jest w dwa żeliwiaki ø 700 z podgrzewanym dmuchem i instalacją suchego odpylania firmy BMD Garant.
Przygotowanie mas formierskich
Do przygotowania masy formierskiej używana jest mieszarka pobocznicowa MPO90, oddzielacze magnetyczne, przesiewacze wibracyjne, urządzenia do transportu, magazynowania i dozowania mas formierskich, schładziarkę oraz system Sensor Control do kontroli parametrów masy.


Formowanie, zalewanie, wybijanie, oczyszczanie
Dwie linie formierskie: DISA 2110 Mk3 z dwoma bębnami rotacyjnymi do wybijania odlewów; zalewanie form prowadzone jest poprzez system rynien z grawitacyjnym przepływem i zbiorniki zalewarek zatyczkowych - rozwiązanie OŻ WULKAN; zalewanie form oraz dozowanie modyfikatora do form sterowane jest automatycznie; oczyszczanie odlewów odbywa się w oczyszczarkach śrutowych.
Rdzeniarnia
Produkcja rdzeni metodą gorącej rdzennicy prowadzona jest przy użyciu rdzeniarek firm SHALCO, RICHARDS, REPPERWERK( U 180, U 190, U 200, shalco 250, Richards).
Wyżarzanie
Odbywa się w dwukomorowych piecach elektrycznych PED polskiej produkcji.


instalacje odpylające
Wszystkie centra produkcyjne fabryki (topialnia, zalewanie, wybijanie, oczyszczanie, rdzeniarnia, przygotowanie mas formierskich) wyposażone są w instalacje odpylające.
Laboratorium
Laboratorium prowadzi ciągłą analizę masy formierskiej (wilgotność, przepuszczalność, zagęszczalność, wytrzymałość, osypliwość i zawartość gliny aktywnej) oraz składu chemicznego metalu przy użyciu spektrometru firmy Bruker. Urządzenie oparte jest na technologii CCD i pozwala uzyskać dokładne wyniki w krótkim czasie.\
Struktura materiału sprawdzana jest przy pomocy mikroskopu serii MM100 firmy OPTA-TECH do wykonywania badań metalograficznych. Mikroskop wyposażony jest w 5 obiektywów powiększających oraz w trójokularową głowicę z kamerą.
W laboratorium prowadzone są także badania wytrzymałości żeliwa. Laboratorium metrologiczne wyposażone jest w:
- współrzędnościową maszynę pomiarową CMM firmy Mitutoyo;
- współrzędnościową maszynę pomiarową TIGO SF 3D CMM Hexagon Metrology;
- mechanizm posuwowy „Mahr” CD 120 do pomiaru konturów;
- przyrząd do pomiaru chropowatości „Mahr” SD 26 M400;
- sprawdziany, suwmiarki, głębokościomierze i inne przyrządy pomiarowe.


Dział obróbki
Dział obróbki WULKAN S.A. zajmuje się obróbką skrawaniem odlewów żeliwnych wyprodukowanych w naszym zakładzie oraz produkcją oprzyrządowania odlewniczego na własne potrzeby. Dzięki połączeniu zaawansowanych technik projektowania z precyzyjnym wykonawstwem tych projektów potrafimy obrobić najbardziej skomplikowane kształty zewnętrzne i wewnętrzne.
Za sprawą poczynionych do dzisiaj inwestycji nasz dział obróbki należy do najnowocześniejszych narzędziowni w Polsce. Dysponuje on nowoczesną technologią projektowania, wykonywania i kontrolowania oprzyrządowania odlewniczego (modele, rdzennice, itp.).
Wyposażenie działu obróbki stanowią między innymi obrabiarki:
- tokarki CNC
- centra tokarskie
- tokarki CNC 2-wrzecionowe
- specjalistyczne maszyny obróbcze
Nasi projektanci pracują z wykorzystaniem programów do projektowania brył w układzie 3D, między innymi Unigraphics, SolidWorks i SolidEdge.
Biuro wyposażone jest również w programy Unigraphics i EdgeCAM, które służądo programowania pracy obrabiarek - centrów obróbczych CNC.
Wszystko to gwarantuje wysoki poziom świadczonych przez nas usług oraz najwyższą jakość oferowanego produktu.